Premier: okrutne przestępstwo, na czele z pedofilią – będzie surowo napiętnowane

0
312
Warszawa, 14.05.2019. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki (P) i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (L) podczas konferencji prasowej, 14 bm. w KPRM nt. zaostrzenia kar za pedofilię. (pkus) PAP/Leszek Szymański

Premier powiedział na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro – po posiedzeniu rządu – że kwestia związane z nowelizacją Kodeksu karnego dyskutował z nim już w zeszłym roku. “W szczególności o zaostrzeniu kary za najbardziej okrutne, bestialskie potraktowanie ofiar przez zbrodniarzy i o nieuchronności kary” – wskazał Morawiecki.

“Zwyrodniałe, obrzydliwe, okrutne i bestialskie przestępstwo, zachowanie społeczne – na czele z pedofilią – będzie bardzo surowo napiętnowane, jeszcze dużo bardziej surowo, niż jest obecnie w Kodeksie karnym” – oświadczył szef rządu.

Jak zaznaczył, zasadniczym założeniem, które legło u podstaw prac nad nowelizacją Kodeksu karnego, była “potrzeba i konieczność ochrony prawno-karnej w zakresie czynów godzących w tak fundamentalne dobra prawne, jak życie, zdrowie, wolności seksualne czy własność”.

“Jest też rzeczą oczywistą dla naszego rządu, że prawo karne musi służyć zaspokojeniu poczucia bezpieczeństwa społecznego” – podkreślił Morawiecki.

Dodał, że nie może też być tak, że będzie “rozdział między surowością kary, a jej nieuchronnością”. “Do tej pory bardzo często mieliśmy do czynienia z takimi sytuacjami, że kara była z jednej strony dość zauważalna, ale decyzje zapadały w zawieszeniu” – powiedział premier.

Przekonywał, że “znakiem firmowym” PiS jest “sprawiedliwa kara, sprawiedliwe podejście do czynów przestępczych”. (PAP)

autor: Anna Tustanowska, Mateusz Mikowski

amt/ mm/ godl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here