Igrzyska Europejskie: sztafeta z “Ogniem Pokoju” powitana w Warszawie

0
572
Warszawa, 11.05.2019. Ambasador Białorusi w Polsce Władimir Czuszew (L) podczas uroczystości powitania w naszym kraju sztafety "Ognia Pokoju" przed 2. Igrzyskami Europejskimi, 11 bm. Zawody odbędą się w dniach 21-30 czerwca br. w Mińsku. Ich program przewiduje rywalizację w 15 sportach, a dla 10 z nich będą one etapem kwalifikacyjnym do Igrzysk XXXII Olimpiady w 2020 roku. (paw) PAP/Piotr Nowak

Sztafeta dotarła do Warszawy w piątkowy wieczór. Dzień później przybyła do Centrum Olimpijskiego, gdzie w obecności m.in. ambasadora Białorusi w Polsce Władimira Czuszewa i dyrektora Departamentu Ceremonii i Programu Kulturalnego komitetu organizacyjnego IE Siarhieja Chomicza uroczyście ją powitano w Polsce.

“Sztafeta odwiedziła Włochy, Słowenię, Austrię, Węgry, Słowację, Czechy i wreszcie jesteśmy tutaj” – zaznaczył Chomicz.

Ogień został wzniecony 3 maja w Rzymie – siedzibie Europejskiego Komitetu Olimpijskiego. W dniach 4-5 maja białoruscy alpiniści przenieśli go na szczyt Mont Blanc. Od tego momentu podróżuje on drogą lądową do Białorusi. Towarzyszy jej grupa ponad 20 motocyklistów z Mińska.

W sobotę z pomocą pochodni z ogniem zapalono specjalną lampę. Zostanie ona w Warszawie na dwa tygodnie, a 25 maja będzie na Pikniku Olimpijskim, podczas którego ma promować czerwcową imprezę.

Chomicz zapewnił, że obiekty sportowe w Mińsku są już gotowe. Czuszew zaś ocenił, że czerwcowa impreza to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w Europie w tym roku.

“Weźmie w niej udział 4000 sportowców z 50 krajów, a rozdanych zostanie 200 kompletów medali” – wyliczał.

W sobotę odbyła się także prezentacja “Lesika” – liska, który jest maskotką tegorocznych IE. Impreza odbędzie się w dniach 21-30 czerwca. Mińsk otrzymał prawa gospodarza w październiku 2016 roku, gdy z organizacji wycofała się Holandia.

W 2015 roku w Baku startowało ok. 6 tys. sportowców z 50 państw, w tym ponad 200 Polaków, którzy zdobyli 20 medali. (PAP)

an/ af/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here