Morawiecki: Fundusz Dróg Samorządowych ma zmienić obraz polskich powiatów i gmin

0
114
Warszawa, 07.05.2019. Premier Mateusz Morawiecki przed posiedzeniem rządu, 7 bm. w Warszawie. Rząd podczas dzisiejszego posiedzenia zajmie się m.in. projektem ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych, który zakłada przywracanie zamkniętych wcześniej połączeń autobusowych; to jeden z elementów nowej "piątki PiS". Ministrowie omówią też projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym. (kf) PAP/Piotr Nowak

Premier powiedział, że Fundusz Dróg Samorządowych ma zmienić “obraz polskich powiatów, polskich gmin, zwłaszcza tych, które do tej pory były trochę na uboczu arterii komunikacyjnych i możliwości budżetowych”.

Podkreślił, że jest to program finansowany z szeroko rozumianych środków państwowych, “z różnych jego szufladek”.

“Jest to program, który będziemy realizować wspólnie z państwem, wojewodami, dla dobra samorządów. Jesteśmy tutaj, jak rozumiem, w bardzo bliskim kontakcie z samorządami. Samorządy sygnalizują nam główne swoje potrzeby, oczywiście według priorytetów. Dla porównania, ten Fundusz Dróg Samorządowych – sześciomiliardowy – przekracza kilkukrotnie, nawet można powiedzieć dziesięciokrotnie, średnioroczną wartość przeznaczoną na drogi lokalne z budżetu państwa w ośmiolatce poprzedzającej nasze rządy” – zaznaczył premier.

“Nasza dzisiejsza odprawa to również jest świadectwo wiarygodności, że przechodzimy od słów do czynów, od tego o czym dyskutowaliśmy jeszcze w zeszłym roku – pod koniec, do działań” – tłumaczył premier.

Wyjaśnił, że zdiagnozowano bardzo istotną potrzebę rozwojową – aby podłączyć, zgodnie z rządową filozofią rozwoju, wszystkie mniejsze miejscowości, tereny wiejskie – do głównych miast, gdzie łatwiej jest świadczyć usługi i sprzedawać towary; potrzebujemy dobrych połączeń komunikacyjnych.

“Przede wszystkim właśnie tych dróg powiatowych, dróg gminnych i tego dotyczy ten program” – podkreślił szef rządu. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here