Porty w Szczecinie i Świnoujściu ze wzrostem przeładunków w pierwszym kwartale

0
291
Świnoujście, 29.06.2017. Widok na port w Świnoujściu. (mb/mgut) PAP/Marcin Bielecki

Zespół portów Szczecin-Świnoujście pod względem przeładowanych towarów zamknął pierwszy kwartał br. wynikiem lepszym o 8 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału ub.r. – wynika z informacji służb prasowych Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Oba porty obsłużyły dotychczas ponad 7,3 mln ton ładunków, to o 520 tys. ton więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

Liderami wzrostów są: węgiel (wzrost o ponad 25 proc.), paliwa (nieco ponad 27 proc.) oraz inne masowe (17,6 proc.). Porty zanotowały większy obrót węglem i koksem zarówno w imporcie, jak i eksporcie. Z kolei w przypadku paliw, poza gazowcami, które zawijają do świnoujskiego terminala LNG było również więcej statków z olejami napędowym i ciężkim zarówno w imporcie, jak i eksporcie.

Na większe przeładunki w grupie inne masowe miało wpływ więcej statków z nawozami, fosforytami, surówką żelaza i kruszywem.

W pierwszym kwartale br. porty przeładowały mniej rudy (o 8,3 proc.), zboża (o 5,8 proc.), drobnicy o (1,6 proc.) oraz kontenerów (o 29,8 proc.).

Marzec br. okazał się o blisko 30 proc. lepszy od marca ubiegłego roku. Poza zbożem i kontenerami na plusie są wszystkie pozostałe grupy towarowe, czyli drobnica (wzrost o 1,1 proc.), ropa i przetwory (blisko 4 proc.), węgiel (36,2 proc.), inne ładunki masowe (42,1 proc.) oraz ruda (51,3 proc.).

Zarząd Portu prognozuje, że 2019 r. powinien zamknąć się wynikiem oscylującym wokół 30 mln ton obsłużonych towarów w Szczecinie i Świnoujściu. (PAP)

autor: Kacper Reszczyński

res/ je/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here